niedziela, 2 stycznia 2011

Dwie sesje w jednym dniu

Pierwsza sesja głogóweckiej Rady Miejskie odbyła się w poniedziałek 13 grudnia. W Głogówku, jako jedynej gminie na Opolszczyźnie, sesję Rady Miejskiej zwołał komisarz wyborczy, a nie przewodniczący poprzedniej rady.

Jak podała „Nowa Trybuna Opolska (z 8 grudnia) Krystyna Mulka, przewodnicząca poprzedniej Rady Miejskiej, chciała ogłosić termin I sesji, ale wiceburmistrz Barbara Wróbel, po konsultacji z radcą prawnym, poinformowała ją, że należy poczekać na opublikowanie zbiorczych wyników po II turze wyborów. Na szczęście przepisy przewidziały taką sytuację i sesję zwołał komisarz wyborczy.
Najważniejszym punktem pierwszej sesji było złożenie ślubowania przez radnych oraz wybór przewodniczącego rady i jego zastępców. Obecnych na sali było 14 radnych (wybrany na radnego Jarosław Płuciennik musi określić swój status, gdyż jako wicedyrektor głogóweckiego gimnazjum nie może być jednocześnie radnym), co stanowiło kworum wystarczające do podejmowania prawomocnych decyzji. Sesję rozpoczął najstarszy radny Władysław Kuzak, na ręce którego radni złożyli ślubowanie. Następnie przystąpiono do zgłaszania kandydatur na funkcję przewodniczącego rady i przeprowadzono głosowanie. Zgłoszono dwóch kandydatów: Mieczysława Hołówkę (KW Samorządność) i Krzysztofa Bartonia (MN). Pierwszy z nich uzyskał 5 głosów, a drugi 7 – przewodniczącym rady w kadencji 2010 – 2014 został więc Krzysztof Barton. Na stanowiska wiceprzewodniczących zgłoszono tylko dwie kandydatury (Bogusławę Porembę z Forum Samorządowego Plus i Władysława Kuzaka z Mniejszości Niemieckiej) i obie zostały przegłosowane.
Przewodniczący RM zakończył obrady I sesji ogłaszając jednocześnie, że II sesja odbędzie się po półgodzinnej przerwie.
Program II sesji także zawierał niewiele punktów. Pierwszym z nich było złożenie ślubowania przez burmistrza Głogówka Andrzeja Kałamarza, a kolejnym wybór przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz członków komisji stałych RM (w pozostałych komisjach przewodniczących wybierają członkowie spośród siebie).
Przed rozpoczęciem zgłaszania kandydatur radny Andrzej Wawer zwrócił uwagę na brak radcy prawnego, który mógłby rozstrzygać ewentualne niejasności. Była to prawie prorocza uwaga.
Na zgłoszonych dwóch kandydatów (Piotra Samsona z MN i Mieczysława Hołówkę) oddano po sześć głosów, przy czym pierwszy z nich otrzymał trzy głosy przeciw, a drugi – pięć. Powstała sytuacja patowa! Nie zdecydowano się na głosowanie „do skutku” na tych samych kandydatów, co sugerował burmistrz (po konsultacji telefonicznej z radcą prawnym). Przewodniczący Rady Miejskiej ogłosił przerwę, by na obrady sesji zdążył przyjechać radca prawny.
Po godzinnej przerwie i przybyciu radcy Leszka Dulęby obrady wznowiono. Radca prawny wyjaśnił sytuację i radni musieli powtórnie zgłosić kandydatury (różne od poprzednich) na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Tym razem zgłoszono tylko jednego kandydata (Marek Pelka z MN) i to on został przewodniczącym tej komisji (12 głosów za i 1 przeciw). Kolejne głosowania przebiegały już sprawnie i do poszczególnych komisji wybrano następujących radnych: Mariusz Wdowikowski, Piotr Samson, Norbert Burczyk, Joachim Janik, Mieczysław Hołówko (Komisja Rewizyjna), Mariusz Wdowikowski, Mieczysław Hołówko, Andrzej Wawer, Marek Pelka, Władysław Kuzak, Róża Zgorzelska. Józef Kowaś (Komisja Budżetu, Finansów, Inwestycji i Remontów), Barbara Grzegorczyk, Andrzej Wawer, Józef Kowaś, Bogusława Poremba, Andrzej Łukaszewicz, Piotr Samson, Norbert Burczyk (Komisja ds. Społecznych), Józef Janik, Władysław Kuzak, Róża Zgorzelska, Bogusława Poremba, Andrzej Łukaszewicz (Komisja Rolnictwa i Ochrony Przyrody).
Na tym obrady II sesji Rady Miejskiej w Głogówku zakończono. Kolejna sesja już 30 grudnia.
Jak widać prace rady nie będą łatwe, ale miejmy nadzieję, że wszystko przebiegać będzie sprawnie dla dobra naszej gminy. Zwołanie dwóch sesji w jednym dniu powinno cieszyć, gdyż wypłacone zostały, jak mniemam, tylko jedne diety, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczone na inne potrzeby mieszkańców. (jw)

TP 15.12.2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz