sobota, 24 grudnia 2011

Ignorantia iuris nocet*

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 48, poz. 247) uchyliła art. 6 ust. 6 i 7 Ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Uchylenie tych dwóch artykułów spowoduje, że transport drogowy taksówką będzie mógł wykonywać każdy, kto spełni ustawowe warunki dostępu do zawodu.
Uchylony Art. 1 ust.1 pkt. 6 mówił, że „Właściwe rady gmin i Rada m.st. Warszawy określają na dany rok kalendarzowy, nie później niż do dnia 30 listopada roku poprzedniego, liczbę przeznaczonych do wydania nowych licencji po zasięgnięciu opinii organizacji zrzeszających miejscowych taksówkarzy i organizacji, których statutowym celem jest ochrona praw konsumenta.”, a pkt. 7: „Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 6, oznacza zachowanie dotychczasowej liczby licencji.”
Konsekwencją ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, która wchodzi w życie z dniem 7 kwietnia 2011r. jest zniesienie możliwości limitowania liczby udzielanych licencji taksówkowych przez rady gmin.
Od dnia 7 kwietnia 2011r. GMINY NIE MOGĄ JUŻ OGRANICZYĆ LICZBY LICENCJI NA WYKONYWANIE TRANSPORTU DROGOWEGO TAKSÓWKĄ!!!
Rada Miejska w Głogówku w dniu 31 października 2011 roku podjęła Uchwałę Nr XII/92/2011 w sprawie ustalenia liczby nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką na obszarze obejmującym Gminę Głogówek w 2012 roku. Paragraf 1 w/w uchwały mówi: „ustala się liczbę pięciu nowych licencji (…) do wydania w 2012 roku”.
I bądź tu mądry człowieku! Sejm chce (choć w minimalnym stopniu, ale jednak) ograniczyć liczbę licencji, pozwoleń, zakazów itd., a samorząd gminny nie chce się zrzec swoich prerogatyw.
Ustawa, z pewnością, zostanie odrzucona przez nadzór prawny wojewody opolskiego, jednak dlaczego nikt nie sprawdza zgodności projektów uchwał z obowiązującym prawem?
Niedawno na sesji Rady Miejskiej była mowa o utworzeniu na głogóweckim Rynku strefy bezprzewodowego dostępu do internetu. Może zakupić wszystkim radnym laptopy, by przy pomocy tegoż bezprzewodowego internetu sprawdzali takie proste sprawy? A może, po prostu, nie zawsze warto podnosić rękę za każdą zaproponowaną uchwałą (za w/w uchwałą głosowało 15 radnych, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw!)?
*Nieznajomość prawa szkodzi (łac.)
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Głogówku sprawa limitów nie została poruszona. Może zareaguje na to Wydział Kontroli i Nadzoru Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz