sobota, 24 grudnia 2011

Czy burmistrz Głogówka będzie musiał oddać część swoje pensji?

         W Tygodniku Prudnickim z dnia 23 marca 2011 roku zamieściliśmy artykuł pt. „Burmistrz Kałamarz bez ustalonego wynagrodzenia”. W artykule powołaliśmy się na portal finanse-publiczne.pl, gdzie wyraźnie uzasadniono tezę, że na początku kadencji pensję burmistrzowi ustala Rada i nie ma żadnego znaczenia, czy burmistrzem jest osoba sprawująca swoją funkcję po raz pierwszy, czy też została wybrana na to stanowisko ponownie.
         Obok cytowanego artykułu zamieściliśmy stanowisko Urzędu Miejskiego w Głogówku, które podpisał Sekretarz Gminy Tadeusz Kasprzyszak. Wynika z niego, że „w związku z tym, że burmistrz został ponownie wybrany, a uchwała o jego wynagrodzeniu została podjęta bezterminowo w pierwszej kadencji, więc obowiązuje nadal i nie jest konieczne podejmowanie nowej uchwały”.
Tyle tytułem przypomnienia, a teraz fakty!
Od czasu publikacji w/w artykułu minęło już ponad osiem miesięcy i nikt, dosłownie nikt, ani sekretarz gminy, ani radca prawny, ani żaden z piętnastu radnych nie sprawdził, która teza jest zgodna z prawem – czy Tygodnika Prudnickiego (i burmistrz pracuje bez ustalonego wynagrodzenia), czy sekretarza gminy (i nie trzeba burmistrzowi na nowo ustalać wysokości pensji). W sierpni br. w mediach „wypłynęła” podobna sprawa – Burmistrz Strzelec Opolskich, również ponownie wybrany na to stanowisko, nie miał ustalonego wynagrodzenia. Po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu i stwierdzeniu tego faktu, Burmistrz Strzelec Opolskich odwołał się od wniosków pokontrolnych. Uchwałą nr 22/63/2011 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z dnia 2 września 2011r. postanowiło zastrzeżenia oddalić! Uchwała RIO jest jawna i dostępna w internecie
(http://bip.biuletyn.info.pl/php/pobierz.php3?bip=bip_rioop&id_dzi=2&id_zal=1214&id_dok=1277). Warto zacytować jedno zdanie z tej Uchwały: „Reasumując stwierdzić należy, że nie podejmując uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza na początku nowej kadencji, naruszono przepis art. 8 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych w związku z art. 73 § 2 k.p.”.
         By dowiedzieć się tego wszystkiego wystarczył jeden email do Regionalne Izby Obrachunkowej w Opolu! Wyczerpująca odpowiedź p. Alicji Zembaczyńskiej, Naczelnik Wydziału Informacji, Analiz i Szkoleń, przyszła już na drugi dzień!
         Rada Miejska w Głogówku, prędzej, czy później uchwałę o wysokości wynagrodzenia burmistrza podjąć musi. Jeżeli nie z własnej woli, to po kolejnej kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej.
         W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy w czasach, gdy oszczędzamy na wszystkim (choćby egipskie ciemności na ulicach gminy 70 minut po zmroku i 70 minut przed świtem) zaoszczędzimy na wynagrodzeniu burmistrza? Jeżeli tak, to od kiedy podjęta uchwała będzie obowiązywać: od dat podjęcia, czy też od początku kadencji? Jeżeli od początku kadencji (a wysokość wynagrodzenia zostanie zmniejszona), to czy burmistrz będzie musiał oddać nadpłatę? Czy będzie zmuszony do zwrotu hipotetycznej nadpłaty, czy też tak jak niektórzy radni poprzedniej kadencji tego nie uczyni?
Tygodnik Prudnicki 7 grudnia 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz