- Z błogosławieństwem metropolity mińsko-mohylewskiego arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza w Mińsku utworzono pierwszą na Białorusi parafię pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Terytorium parafii, wyznaczone przez arcybiskupa Kondrusiewicza, obejmuje nowe osiedla mieszkaniowe białoruskiej stolicy, tworzące dzielnicę Drużba (Przyjaźń). Znajduje się ona przy głównej drodze wjazdowej do Mińska od strony Brześcia. Parafia wejdzie w skład mińskiego dekanatu południowo-zachodniego. Rozpocznie ona pracę 8 grudnia.
belta.by - 3 października
- Ponad jedna trzecia Polaków odkłada lub odwołuje wizytę u lekarza z powodów finansowych. To najwyższy odsetek wśród zbadanych krajów europejskich – wynika z najnowszego opracowania Health Barometer przygotowanego przez Europe Assistance oraz francuski instytut Cercle Sante Societe. Dla porównania – z wizyty u lekarza z powodu braku pieniędzy musiało zrezygnować tylko 6 proc. Czechów i Brytyjczyków oraz 5 proc. Szwedów i Hiszpanów. Natomiast niewiele lepiej niż w Polsce sytuacja wygląda we Francji (wizytę odwołała tam jedna trzecia ankietowanych). Co gorsza, liczba Polaków, którzy z powodów finansowych byli zmuszeni zrezygnować z porady, bardzo szybko rośnie. Jeszcze w 2009 wynosiła 13 proc. – obecnie aż 36 proc. Najwięcej osób odwołuje leczenie u okulisty lub dentysty (18 proc.), niewiele mniej rezygnuje z zakupu leków. Nie powinno zatem zaskakiwać, że tylko 17 proc. naszych rodaków pozytywnie ocenia służbę zdrowia. To najmniej ze wszystkich zbadanych krajów. Niewiele lepiej wypowiadają się na ten temat Włosi (co trzecia opinia pozytywna), najlepiej natomiast Austriacy (86 proc.) i Brytyjczycy (72 proc.). Jednocześnie aż trzy czwarte Polaków uważa, że dostęp do publicznej służby zdrowia nie jest równy dla wszystkich - pisze Zuzanna Reda.
rp.pl - 4 października
- Austriacki Kronospan rozpoczął na Białorusi budowę fabryki przetwórstwa drewna. Powstaje ona w mieście powiatowym Smorgonie (woj. grodzieńskie). Inwestycja o wartości 150 mln dolarów zostanie zrealizowana w trzy lata. Rozpoczęto już budowę obiektów administracyjnych w północnej strefie przemysłowej miasta. Inwestor odkupił tam od produkującej ciągniki ogrodnicze smorgońskiej fabryki zbędne dla niej tereny i obiekty. Kosztem 4 mln dolarów powstaje obecnie projekt budowlany nowej fabryki. Już w listopadzie 2011 planuje się zainstalowanie pierwszych maszyn. Do końca roku zainwestowane będzie ok. 30 mln dolarów. Produkcja rozpocznie się w pierwszym półroczu 2012. Stosując zaawansowane technologie, nowy zakład będzie przetwarzał 1,5 mln kubików drewna, produkując laminowane płyty podłogowe, głównie na eksport. Planuje się zatrudnienie 300 osób.
belta.by - 16 sierpnia
- Zakład produkcji drewnianych płyt OSB dla budownictwa miał stanąć na terenie byłej cementowni w Strzelcach Opolskich, obok istniejących już hal Kronospanu, w których produkuje się panele podłogowe i płyty wiórowe. Druga fabryka miała być dużo większa i ważniejsza od dotychczasowej. Budowę zakładu wartości aż 430 mln zł firma zapowiadała już 18 miesięcy temu. Inwestycja miała ruszyć jeszcze w 2010. Miało powstać 200 nowych miejsc pracy. Te plany Kronospanu przedstawiał dziennikarzom Thomas Sroka, który jednak od kilku dni jest nieuchwytny. Beata Rafalo, rzecznik prasowy Kronospanu, informuje natomiast, że budowa nie ruszyła, bo ze względu na ogólnoświatowy kryzys przesunięto w czasie jej realizację. Zapewniła, że firma nadal jest zainteresowana inwestycją w Strzelcach Opolskich, ale nie chciała podać nawet przybliżonej daty rozpoczęcia budowy.
nto.pl - 7 września
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz