czwartek, 7 kwietnia 2011

Pracuje za darmo?

         W internecie jest (w zasadzie) wszystko. Trzeba tylko zadać odpowiednie pytanie wyszukiwarce internetowej, a następienie odpowiednim władzom. Przeglądając stronę http://finanse-publiczne.pl/artykul.php?view=388 można przeczytać ciekawą stronę dotyczącą zarobków wójta (burmistrza, prezydenta).
         Warto zacytować pierwszy akapit: „Niedługo po wyborach w urzędach jednostek samorządu terytorialnego ruszą prace związane z rozpoczęciem nowej kadencji władz samorządowych. Rozpoczęcie urzędowania przez nowo wybranego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), nawet jeśli ponownie została wybrana ta sama osoba, rodzi konieczność uregulowania pewnych formalności w zakresie spraw pracowniczych.”. A czytając dalej rodzi się coraz więcej pytań.
            Radca prawny Radosław Skwarło napisał, że: „Rozwiązanie stosunku pracy z wyboru następuje także wówczas, gdy wójtem została ponownie wybrana ta sama osoba. Jeden stosunek pracy z wyboru się rozwiązuje, a nawiązuje kolejny. Istnieje bezwzględny obowiązek wystawienia świadectwa pracy za poprzednią kadencję.”, i dalej: „Nawiązanie stosunku pracy z wyboru następuje z chwilą złożenia ślubowania. Jak wyżej wspomniano, pracodawcą dla wójta jest urząd gminy, a czynności z zakresu prawa pracy związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy (art. 8 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).”. Dalej możemy przeczytać również, że „Rada ustala wysokość składników wynagrodzenia wójta w formie uchwały. Uchwałę należy podjąć niezwłocznie po objęciu obowiązków przez wójta.”.
         Tyle cytatów, a teraz pora na wnioski.
         We wszystkich gminach powiatu prudnickiego podjęto uchwały o zarobkach burmistrza (wójta), Tylko nie w Głogówku!. W Prudniku uchwałę Nr II/16/2010 podjęto w dniu 21 grudnia ub. roku, w Białej – uchwałę Nr II/19/2010 podjęto 14 grudnia ub. roku, a w Lubrzy uchwałę Nr II/6/2010 w dniu 13 grudnia ub. roku.
         Czy, w związku z tym, że Rada Miejska w Głogówku, nie pojęła uchwały o zarobkach Burmistrza Głogówka, oznacza, że Burmistrz pracuje za darmo? Co, mając na względzie sytuację finansową całego Państwa, byłoby chwalebne. Czy też Burmistrz Głogówka otrzymuje wynagrodzenie niezgodnie z prawem, bo bez uchwały Rady Miejskiej?
         Moim zdaniem tertium non datur, czyli innego wyjścia nie ma! Ale może się mylę i radca prawny Urzędu Miejskiego w Głogówku znalazł inne wyjście z tej sytuacji?
Tygodnik Prudnicki 23 marca 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz