niedziela, 9 października 2011

I Głogóweckie Starcia Kulturalne

         W niedzielę 18 września br. członkowie Bractwa Sorontar Ziemi Głogóweckiej zaprosili, po raz kolejny w tym roku, mieszkańców Głogówka na imprezę przez siebie zorganizowaną. Tym razem, wraz z zespołem teatralnym działającym przy głogóweckim Domu Kultury „Chłopcy Pana Janka”, zaprosili na I Głogóweckie Starcia Kulturalne, było to połączenie różnych działań z wielu dziedzin kultury. Patronat artystyczny nad imprezą objął aktor Teatru Lalki i Aktora w Opolu Krzysztof Jarota.
         Najwięcej na imprezie było teatru – były trzy spektakle wyreżyserowane przez Waldemara Lankaufa oraz spotkanie z Krzysztofem Jarotą. Pierwszy spektakl, niejako otwierający całą imprezę, to „Idiota” wg. Muzy Pawłowej opisujący biurokratyczne nonsensy w bolszewickiej Rosji lat trzydziestych ubiegłego wieku. Spektakl był nagradzany na wielu przeglądach i festiwalach teatralnych, a aktorzy: Adam Otremba i Paweł Poźniak niedzielną grą udowodnili, że nagrody otrzymywali nieprzypadkowo. Zobaczyliśmy również sztukę „Okno” wg. Ireneusza Iredyńskiego w wykonaniu aktorów teatru Nienażarty z MOK w Kędzierzynie – Koźlu oraz plenerowe wykonanie sztuki „Na pełnym morzu” wg. Sławomira Mrożka w wykonaniu aktorów teatru „Chłopcy Pana Janka”.
         Oprócz teatru było również wiele innych działań artystycznych. Widzieliśmy pokazy tańca breakdance w wykonaniu grupy „Beat Killaz” z Raciborza, była możliwość obejrzenia premier filmów studenta III roku wydziału reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Kordiana Kądzieli, był koncert smyczkowy, pokaz fireshow. Sztukę ulicznego graffiti przybliżył Konrad Honkisz, a całej imprezie specyficznego charakteru dodawała muzyka (hip - hop, reagge) towarzysząca widzom przez cały czas. Zobaczyć można było wystawę zdjęć, kupić koszulkę z napisem I love Głogówek, zagrać w plenerowe szachy, napić się kawy, czy zjeść ciastko. Impreza naprawdę udana i zorganizowana profesjonalnie.
         Wielkie słowa uznania należą się młodym zapaleńcom (w najlepszym tego słowa znaczeniu) z Bractwa Sorontar. Po raz kolejny udowodnili, że chcieć to móc! Mieszkańcy Głogówka mocno komplementowali organizatorów często wspominając poprzednie ich działania kulturalne (majowa SORONTARIADA zorganizowana na terenie Zespołu Szkół, sierpniowy Konwent Sorontar na głogóweckim zamku, a nie należy zapominać, że organizowany przez nich LARP przyczynia się do reklamy miasta w całej Polsce). Wyrazy szacunku za organizację tych imprez!
Tygodnik Prudnicki 21.09.2011


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz